Persuasive Essay Citing Equality Of Man And Woman Essay Top Expository Essay Ghostwriters Sites The Value Of Time Essay Progressivism History Essay

KUZEY İRLANDA BİRLEŞMEYİ OYLAMAYA SICAK BAKIYOR

 KUZEY İRLANDA BİRLEŞMEYİ OYLAMAYA SICAK BAKIYOR

Kuzey İrlanda’da, İrlanda ile birleşmenin oylanacağı olası bir referandum fikri ülke gündemin kalıcı tartışma konularından biri haline geldi. The Sunday Times Gazetesi’nin yaptığı son ankete göre, Kuzey İrlanda halkının yarısı önümüzdeki 5 yıl içinde referandum yapılması fikrine sıcak bakıyor.

***

Brexit’in ardından Birleşik Krallık’ın bütünlüğünü koruyup koruyamacağını ülkenin kalıcı gündemi olmuş durumda. Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmış olması, Birleşik Krallık’ı  oluşturan İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’deki Krallık’tan ayrılık seslerinin daha güçlü çıkmasına sebep oluyor.

Yapılan son anketler, özellik Kuzey İrlanda bölgesinin Birleşik Krallık’tan ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti’yle birleşmek için bir referandum yapmaya sıcak baktığını gösteriyor. Kuzey İrlanda’daki bu gelişmeler İrlanda Cumhuriyeti medyasında da kendine oldukça geniş yer buluyor.

İrlanda medyasının en çok tıklanan haber sitelerinden biri olan TheJournal.ie,  The Sunday Times’in son anketinin sonuçlarını ‘Kuzeyin yarıdan fazlası İrlanda ile birleşme Refarandumu İstiyor’ başlığıyla birlikte okuyucularıyla paylaştı.

10 YIL İÇERİSİNDE BİRLEŞME İHTİMALI

 

TheJournal.ie’nin haberinde yer alan anket sonuçlarına göre, şu anda Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda’da halkın yüzde 47’si Birleşik Krallık’a bağlı kalmayı isterken yüzde 42’lik kesim İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmeyi destekliyor. Ankete katılanların yüzde 11’i ise bu konuda kararsız. ‘İrlanda adasının tek sınır olması konusunda referandum yapılmalı mı?’ sorusuna ise katılımcıların yüzde 51’i ‘evet’ derken; yüzde 44’lük kesim ‘hayır’ cevabını verdi. Bir başka dikkat çekici sonuç ise katılımcıların yüzde 47’lik kısmı önümüzdeki 10 yıl içirisinde Kuzey İrlanda’nın İrlanda Cumhuriyeti’yle birleşebileceğini düşünmesi.

“PERVASIZLIK OLUR”

Haberde ayrıca Kuzey İrlanda’lı politikacıların görüşlerine de yer verildi. Konu hakkında konuşan Kuzey İrlanda İlk Bakanı Arlene Foster, İrlanda ile birleşme konusunda yapılacak bir referandumun pervasızlık olacağını belirtti. İrlanda ile birleşme yanlısı politikalarıyla bilinen Sein Fein Partisinden Michelle O’Neill attığı twitte,  Halkın yüzde 50’sinden fazlasının birleşme için referandum yapmaya hazır olduğunu, bu konuya durdurulamaz bir ilginin olduğunu söyledi.

 

 

Kaynak: https://www.thejournal.ie/referendum-on-a-united-ireland-5334045-Jan2021/

yasir baba

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir