An Essay On School Is Funniest Incident Of My Life Water Potential Equation Ap Biology Essays Example Of Essay About Philosophy In Life Technology In 2020 Essay Outline

Dublin’de Çözüm Bekleyen Sorun

 Dublin’de Çözüm Bekleyen Sorun

Dublin sokakları, son aylarda vandalizm olarak değerlendirilebilecek olaylara şahitlik ediyor. İrlanda Polisi (Garda), İrlandalı gençler ile bir çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu Deliveroo kuryeleri arasında yaşanan ve son zamanlarda can kayıplarına neden olmaya başlayan şiddet olaylarını engellemenin yollarını arıyor.

***

Dublin, son zamanlarda bisiklet hırsızlığı, gasp, adam yaralama başta olmak üzere birkaç şiddet olayına şahitlik ediyor. Vandallığa varan eylemlerin başrolünde, hatırı sayılır çoğunluğu 18 yaş altında olan gençler var. Geçen yıl mart ayında başlayan pandemi tedbirlerinin ardından online eğitime geçilmesinin bu durumu tetikleyen etkenlerden biri olduğu düşünülüyor.

Gençlerin hedefinde olan grup, “deliveroo’cular” olarak bilenen büyük çoğunluğunu İrlanda’ya eğitim vizesi ile gelen gelen bisikletli ve motorsikletli kuryeler. Birçok kurye, işlerini yaparken bisikletlerinin çalındığını, darp edildiklerini ve kendilerine yaralayıcı maddelerle saldırıldıklarıyla ilgili gönderileri sosyal medya sitelerinde paylaşıyorlar.Kuryeler, içinde bulundukları zor durumlara dikkat çekmek için zaman protesto gösterileri ve grevler organize ettiler fakat bu protestoların İrlanda basınının ve kamuoyunun dikkatini çekmesi hayli zor oldu.

 

Sorun, maalesef acı bir olaydan sonra ilk defa İrlanda gündeminde kendine dikkat çekici bir yer buldu. 31 Ağustos 2020 tarihinde bisikletiyle kuryeli yapan göçmen Thiago Ortes Cortes’e bir araba çarpmış ve ölümüne neden olmuştu. Yaşanan bu acı olayın ardından iki grup arasında gerilim yükselmiş ve İrlanda Polisi’nin (Garda) intikal ettiği bazı vakalar yaşanmıştı. Cortes’in arkadaşları ve kuryeler, Cortes’in ölümüne sebep olan arabayı kulananın 18 yaşından küçük bir İrlandalı olduğunu iddia ediyor ve yetkililerin olayın aydınlatılmasını ağırdan aldıklarını iddia ediyorlardı. Medyaya yansıyan haberler de bu iddiayı doğrular nitelikte olduğunu söylenebilir. Olayla alakalı ilk gözaltı ancak 7 Kasım’da gerçekleşti.

Cortes’in ölümün ardından, başta İrlanda’da yaşayan Brezilyalılar olmak üzere, Deliveroo’cu olarak bilinen kuryeler ve birçok İrlandalı yaşananları protesto etmek  için başkent Dublin’in merkezi noktalarında Spire Anıtı’nın da bulunduğu O’Connell Caddesi’nde geniş katılımı bir yürüyüş düzenledi.

Thiago Cortes’in yaşamını yitirmesi, Dublin’in arka sokaklarında yaşanan olayların  gün yüzüne çıkışı olarak görülebilir. Sorunun çözümü için ise aynı  şeyi söylemek mümkün değil. Eylül 2020’den 2021 yılının ilk günlerine kadar, medyaya dikkat çekici şekilde yansımasa dahi, kuryelerin şikayetleri azalmadı. Bisiklet çalınması vakaları ise, özellikle şehrin bazı bölgeleri için sıradanlaştı diyebiliriz.

İrlanda medyası ve kamuoyunun başkentin kenar mahallelerinde vandalizme varan bu sorunu tekrar hatırlaması sağlayan maalesef başka bir hayat kaybı oldu. Bu sefer hayatını kaybeden 16 yaşında gelecek vadeden bir futbolcu olarak tanımlanan bir gençti. İrlanda medyasında yer alan haberlere göre; Josh Dunne isimli genç arkadaşlarıyla birlikte, bir bisiklet hırsızıyla bir kuryenin kavgasını ayırmak isterken kurye tarafından bıçaklanmış ve kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere karşı kurtarılamıştı.

Bu olay, kısa sürede tüm İrlanda medyasında en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Projektör bir anda  kuryelerin ve İrlandalı gençlerin üzerine çevrilmişti. Aynı zamanda,, iki grup arasındaki yaşanan şiddet olaylarında hızlı bir artış gözlenmeye başlandı. İki taraf da, gruplar halinde gezmeye başladı. Kuryeler, kendilerine karşı düzenlenen toplu saldırılara karşı sosyal medya ağları üzerinden birbirlerine sıkı bir dayanışmaya girdi.

Bu sırada, ikinci can kaybının ardından açılan soruşturma ilk vakaya göre daha hızlı ilerledi. İrlanda Polisi (Garda) kısa süre içerisinde gencin ölümüne neden olan göçmen kuryeyi gözaltına aldı. Bu durum, kuryeler ve göçmenler tarafından adaletin temininde çifte standart uygulandığı eleştirilerini peşinde getirdi.

https://www.instagram.com/tv/CKr0jZKnKQK/?utm_source=ig_web_copy_link

Kuryeler Bir Kez Daha Meydanlarda!

Toplu saldırıların hedefi olduklarını belirten ve artık hayati tehlike içerisinde çalışmak istemedikleri belirten kuryeler, Dunne’nin ölümünün ardından organize saldırılara maruz kaldıklarını belirterek, büyük grev kararı aldılar.

Kuryelerin grevi, olayların çözümü noktasında İrlanda Polisi (Garda)’nin çeşitli önlemler almak için harekete geçmesine vesile oldu. Kenar mahallelerde denetimler arttı. Kontrol noktaları kuruldu. İki grup arasındaki tansiyonu azaltacak başka tedbirleri düşünülmesi kararlaştırıldı.

Aynı zamanda İrlanda medyasında kuryelerin yaşadığı sorunlarla ilgili çok sayıda yazılı ve videolu haber çıktı. Bunlardan birisi de Irish Independent Gazetesi tarafından hazırlanan bu haber.

https://www.independent.ie/videos/irish-news/we-have-to-be-afraid-of-working-dublin-delivery-workers-dont-feel-safe-in-some-areas-40040792.html

Haberde, kuryeler maruz kaldıkları saldırıları ve hayati tehlike altında çalışmak zorunda kaldıklarını anlatıyor.

yasir baba

Related post