Why I Want To Be A Petroleum Engineer Essay Example Of Good College Essay For College Application Essay About Grapes In Tamil Disadvantages Of Internet Essay Free Pdf Essay On The Star Spangled Banner Song Lyrics

Covid 19’dan Korunmanın Yolu: D Vitamini

İrlanda’nın önde gelen yayın kuruluşlarından RTE’nin internet sitesinde “What we know about low Vitamin D levels and high Covid-19 rates” başlığıyla yayınlanan analizde, vücuttaki D vitamini eksikliği ile Covid-19’a yakalanma riski arasındaki bağlantıların incelenmesi üzerine yapılan araştırmanın bulgularına yer verildi.

Trinity College, Limerick University, Natıonal  Universıty of Ireland Galway  gibi üniversitelerde çalışma yapan bilim insanlarından oluşan ekip tarafından yayınlayan analizde yapılan araştırmalar sonucu D vitamini eksikliğinin Covid 19 hastalığından etkilenme riskini arttırdığı kanaatine varılıyor.

D vitamininin bağışıklı sisteminin direncini arttırdığını hatırlatan uzmanlar, Covid 19 hastalığını ağır şekilde geçiren hastaların D vitamini eksikliği yaşadıklarını saptandığını söylüyor. Yazıda ayırca İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yapılan benzer araştırmalarda da benzer sonuçlara rastlandığını belirtiliyor.

Ne Yapmalı?

Salgının ikinci dalgasının şiddetli bir şekilde etkisini gösterdiği bu günlerde, aşı çalışmaları sonlanana kadar tedbirleri elden bırakmamada fayda var. Vücudun D vitamini eksikliliği yaşaması bağışılık sistemini zayıflatacağı  için mümkün olduğu şekilde güneşlenmek ve D vitamini takviyesi alabilecek besinler tüketmek korunmak için etkili olabilir. Ton balığı başta olmak üzere somon ve uskumru, mantar, süt ve portakal suyu tüketilerek  vücuda D vitamini katkısı sağlanabilir.

Bu metnin hazırlanmasında aşağıdaki kaynaklardan yararlanılmıştır:

https://www.rte.ie/brainstorm/2020/1124/1180110-covid-19-vitamin-d-ireland/

https://medium.com/@ProfesorDemiray/do%C4%9Fal-olarak-d-vitamini-i%CC%87%C3%A7eren-yiyecekler-42162a89cfd4

yasir baba

Related post

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir